Magic Ice Buz Müzesi

Forum İstanbul, İstanbul / Lofoten Trading / 1.500 m² / Tamamlandı 2010
Dünyanın ve Avrupa’nın en iyisi ödülü, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri 2011

Projenin tasarımında buz, kar, fiyord, dağ gibi doğa elemanları ilham kaynağımız olmuştur. Bu yüzden projede duvarlar organik formlardan oluşmaktadır. Bu hareket insan hareketine uyumlu, yumuşak bir mimariyi şekillendirmiştir. Tasarım ayrıca Viking ve Norveç temaları üzerine kuruludur.
Dairesel formlu Fuaye 1 de buz teması işlenmiştir. Yerde camdan bir buz resmi, üzerinde yılın belli zamanlarında oluşan kuzey ışıklarını anlatan bir barisol aydınlatma ile tema vurgulanmıştır. Duvarlar buz efekli boya ile boyanmıştır.
Üçgen formlu Fuaye 2 de anlatılmak istenen dağ teması ile Norveç’in bir şehri olan Lofoten’deki dağlar, gerçek fotoğraflarının duvarlara aktarılması ile bütünleştirilmiştir.
Fuaye 3 de yine Norveç’in bu defa görkemli ormanları teması işlenmiştir. Mekan zemin, duvar ve tavan olmak üzere her yeri farklı ahşap konstrüksiyonlarla kaplanmıştır.
Fuayelerde kısa gezintiler yapan ziyaretçiler için sinema salonu hazırlanmıştır. Elips formundaki bu mekanda bir tanıtım filmi seyreden ziyaretçiler birazdan kendilerini bulacakları büyülü bir mekana hazırlamış olacaklardır.
Sergi alanında ziyaretçiler bir yandan İsveç’ten gelen heykeltraşların yine İsveç’teki Torne nehrinden getirilen buzlardan yaptığı birbirinden muhteşem buzdan heykelleri, buzdan tünelleri, Viking gemisini, Viking evini gezerken, bir yandan da Vikinglerin İstanbul’a geliş öyküsünü okuyarak tarihte bir gezintiye çıkacaklardır. Tamamı kar ve buzdan oluşan bu atmosferde, özel ışık ve müzik gösterileri eşliğinde kutup canlılarının buzdan heykelleri sergilenmektedir. Sergi alanı çıkışında onları bir sürpriz beklemekte, vitamin barda buz bardak içinde meyve suyu keyfini tadacaklardır.